„Dny mláďat“ na opavské zemědělské škole.

Každoročně opavská „zemědělka“ pořádá  velkou třídenní akci, která přiláká tisíce návštěvníků a patří k největším v Opavě vůbec.  Na jaře jsou to „Dny mláďat“ , kterých uspořádala již více než 20 ročníků.

Den mladat 2023

Každoročně se „Dny mláďat“ uskutečňují 3 dny koncem dubna v krásném areálu drobnochovu školního statku v Opavě. Hlavní součástí této akce jsou výstavy mláďat hospodářských zvířat. Každá expozice je opatřena popisy zvířat, názvoslovím i zajímavostmi o daných zvířatech a komentované ukázky obstarávají žáci místní opavské zemědělské školy. Ta je spolu se školním statkem v Opavě organizátorem této oblíbené akce.

K vidění a mnohdy pohlazení jsou kuřátka, housátka, kachňátka, králíčci, selátka, telátka, kůzlata, jehňata a hříbata, a to často mnoha plemen, v krásných stájích či ohrádkách.  Poutají obrovskou pozornost zejména malých návštěvníků, kterých je převaha. Součástí jsou také ukázky spolupráce člověka se zvířaty, tj. ukázky  výcviku služebních psů, agility show, koňská čtverylka v podání žáků jezdeckého oddílu školy, jezdecké  hobby závody, sokolnické přehlídky, vození v historických kočárech i jízda na ponících.

Den mladat

Pro děti je k dispozici nádherný travnatý areál plný her a soutěží. K dispozici jsou obří stany pro odpočinek, ohniště u teepee s možností opékání špekáčků i  velké množství her a soutěží po celém areálu. Kromě těchto aktivit jsou doprovodně  také v části areálu opakované ukázky techniky a prací vojáků, policie, hasičů, integrovaného záchranného sboru, vodních záchranářů, které najdou také mnoho nadšených malých posluchačů a pozorovatelů. Nechybí ani historický dřevěný zvířecí kolotoč, zvířátkové skákací hrady, balónky pro soutěžící a spousty dalších atrakcí. Ale stejně nejvíce lákají živá zvířátka. S nimi je zde spojeno vše, každá soutěž, přehlídka, atrakce.

V případě příznivého počasí navštíví dny mláďat přes 9 000 návštěvníků, kteří tento krásný areál a taky ukázky dovedností školy a školního statku v Opavě poctí svou přítomností. Škola spolupracuje také se seniorcentry a tak areál navštívili nejen ti nejmenší, ale také ti o hodně dříve narození. Jistě potěší i taková slova, jako z mailu  z domova seniorů.

„Dobrý den pane řediteli, chtěla bych Vám srdečně poděkovat za doprovod studentů k našim imobilním seniorům. Kluci byli perfektní, jsou moc šikovní a komunikativní. Výstava byla perfektně připravená a všem se ohromně líbila. To bylo něco úžasného i pro nás, dříve narozené.  Ještě jednou mnohokrát děkuji a přeji Vám, ať se vše daří“

Celkový počet návštěvníků této akce je však pouze orientační, protože mnoho dětí za námi a hlavně za zvířátky přišlo každý den, tj. ve čtvrtek se školkou, školou či družinou a v pátek i sobotu zase třeba s rodiči či prarodiči. Dlouholetý divácký rekord za jeden den připadá na sobotu, když do areálu dorazilo přes 3 500 návštěvníků. Kolem areálu parkovaly dlouhé šňůry aut a provoz řídila městská policie, která již návštěvnost těchto akcí  dobře zná.  Navíc krásné jarní počasí, pořádání akce bez vstupného, možnosti očerstvení v   útulné kolibě a doprovodná country hudba mezi jednotlivými vystoupeními dotváří pohodu, kterou se vyplatí prožít.

Součástí akce je také každoročně velká výstava výtvarných prací dětí mateřských škol a žáků základních škol. Letos na téma „Jaro a rodinka“. Celkem se účastní kolem 40 škol a školek, dodají na výstavu každoročně asi 170 výtvarných prací. Výherci se mohou těšit také na krásné ceny,  Výherci se mohou těšit na ceny, které jim organizátoři doručí přímo do jejich škol a školek.

Práce desítek žáků zemědělky v Opavě a  jejich pedagogů a zaměstnanců školního statku na přípravě a organizaci „Dnů mláďat“, zázemí školního statku v Opavě a případně krásné počasí dotvoří kolorit nádherné akce. V hlavní roli jsou desítky mláďat hospodářských zvířat a ukázky spolupráce člověka a zvířete. Nadšení v očích mnohých, zejména pak dětí, je vždy tou hlavní odměnou. každého ročníku.